Kriolipoliza
Kto odkrył kriolipolizę?
Kriolipoliza narodziła się dwa lata temu w Stanach Zjednoczonych. To dzieło dwóch lekarzy ze szpitala z Massachusetts. Dr med. Dietera Mansteina oraz dr med. R. Roxa Andersona udowodnili, że podskórne komórki tłuszczowe sa bardziej wrażliwe na działanie zimna niż otaczajace je tkanki. Umieraja już w temperaturze 0 st. C. Lekarze wykazali, że kontrolowane, miejscowe chłodzenie tkanek może powodować ubytek komórek tłuszczowych i utratę podskórnego tłuszczu. Ich odkrycie pomogło opracować technologię Zeltiq za pomoca której wykonuje się zabieg mrożenia tkanek tłuszczowych.
Co to jest kriolipoliza?
To metoda polegajaca na chłodzeniu tkanek tłuszczowych w celu spowodowania ich rozpadu (lipolizy).Wynikiem zabiegu ma być redukcja tkanki tłuszczowej. Na skutek mrożenia lipidy z komórek tłuszczowych sa uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizuja się w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierajace wodę. Dzięki temu kriolipoliza niszczy tylko komórki tłuszczowe, a oszczędza inne tkanki, takie jak skóra, mięsnie i nerwy.
Zabieg antycellulitowy, ujędrniający oraz modelujący sylwetkę ciała
Jak wygląda zabieg?
Specjalny aplikator zostaje przyłożony do obszaru, z którego chcemy pozbyć się tłuszczyku. Aplikator jest próżniowy i zasysa tkankę. Dzięki aplikatorowi zostaje pobrane ciepło z komórek, zgodnie z wybranym profilem zabiegowym. Czujniki wbudowane w aplikator sa połaczone z panelem sterowania w celu stałego monitorowania i regulowania chłodzenia. Głównym celem zabiegu jest takie ochłodzenie komórek tłuszczowych, aby spowodować ich obumarcie. Zamrożone komórki tłuszczowe stopniowo sa eliminowane i wydalane z organizmu, dzięki czemu z tygodnia na tydzień po zabiegu grubosć tkanki tłuszczowej maleje. Zabieg wykonuje się w gabinetach medycznych specjalizujacych się w zabiegach kosmetycznych. Od bardzo niedawna jest też dostępny w niektórych miastach w Polsce.
Czy to boli?
Zabieg jest nieinwazyjny i raczej bezbolesny, chociaż można poczuć zimno i odczucie zasysania skóry. Moga pojawić się zaczerwienienia i siniaki. W przypadku niektórych pacjentów może też wystapić osłabienie czucia w obszarze skóry poddanej zabiegowi.
Co się dzieje po zabiegu?
Rezultaty nie sa widoczne od razu. Trzeba czekać kilka miesięcy, aby organizm pozbył się uszkodzonych podczas zabiegu komórek tłuszczowych. Sa one usuwane z ciała powoli, w trakcie procesu metabolicznego organizmu, tak samo jak tłuszcze pochodzace z pożywienia. Dopiero po czterech miesiacach można oglšdać finalny efekt zabiegu. Gabinety kosmetyczne obiecuja, że można stracić od 25 do 40 proc. tkanki tłuszczowej z obszaru poddanego zabiegowi. Efekty powinny się utrzymać przynajmniej pół roku.
Dla kogo?
Na pewno nie dla osób chcacych się pozbyć tłuszczyku z dużych obszarów. Efekty kriolipolizy najlepiej widać na małych obszarach. Zabieg jest najczęsciej stosowany w trzech obszarach: na brzuchu, plecach (boczkach) i tzw. bryczesach, czyli dolnej partii bioder i górnej partii ud.